První rok v pravěku!

Dnes je tomu přesně rok od spuštění Pravěk.info! Podíváme se proto do pomyslného zákulisí našich stránek. Zároveň Vás stručně seznámíme s našimi plány, které bychom rádi realizovali během druhého roku existence webu.

Proč jsme stránky nazvali Pravěk.info?
Ze všeho nejdříve Vám ovšem prozradíme, proč jsme vlastně náš web nazvali Pravěk.info. Výraz „pravěk“ je tradičně používán především v archeologii, a to pro období lidských dějin, z něhož se nám nedochovaly žádné písemnosti. Může se tedy zdát, že jsme web nazvali nejnevhodnějším možným způsobem. Jakoby nestačilo, že si většina lidí plete paleontologii s archeologií.

Za celý rok se nám ani jednou nestalo, že by nám to kdokoli vytknul. Je to patrně proto, že výraz „pravěk“ v Česku nepoužíváme pouze v kontextu lidských dějin, ale také pro dějiny života na Zemi obecně. Skvělým příkladem budiž film Cesta do pravěku, zemanovská klasika české kinematografie, nebo díla našich předních paleontologů a popularizátorů paleontologie, v čele s počiny profesora Josefa Augusty, jehož slovník „pravěkem“ a všemi možnými „pra-“ výrazy přímo překypoval.

Přestože si Augustovy časy osobně nepamatujeme (starší z nás se narodil čtrnáct let po smrti profesora Augusty; ten mladší dokonce jednadvacet), genialita děl, jež vznikla z pera tohoto předního českého popularizátora paleontologie, nás ovlivnila natolik, že jsme na ni chtěli, byť třeba jen symbolicky, navázat.

Název Pravěk.info není tedy ničím jiným než vzdáním pocty velikánům, jako byl právě Josef Augusta, ale také kupříkladu Zdeněk Burian, díky kterým je česká paleontologie známá po celém světě.

Stručně k prvnímu roku existence webu
Stránky byly oficiálně spuštěny ráno 1. března 2018. Termín byl naplánován měsíce dopředu. Nakonec se však ukázalo, že to byl pro přípravu jakékoli vstupní show snad nejhorší možný den. Jen o pár hodin dříve se totiž jednomu z nás (DM) narodilo potomstvo! Propagace stránek tak musela jít a také šla (s ohromnou radostí) stranou.

V následujících týdnech a měsících se na webu začaly objevovat první články, kterých bylo až dosud publikováno 58. Přestože to představuje v průměru jen něco málo přes jeden článek týdně, je to podle nás úspěch. Internetové stránky provozujeme ve svém volném čase, což v podstatě znamená, že články píšeme na úkor jiných povinností. Rok 2018 byl navíc mnohem náročnější, než jsme si dokázali představit, a to především z toho důvodu, že jeden z nás (opět DM) končil, odevzdával a obhajoval svoji dizertační práci.

Pokud jde o témata, kterým jsme se věnovali, na plné čáře zvítězili dinosauři. Z oněch osmapadesáti článků jím jich bylo věnováno 43 (74,1 %). Nejčastěji jsme publikovali v rámci rubrik Fosilní živočichové (21 článků), Vědecké novinky (14 článků) a Svět dinosaurů (12 článků). Aktivnějším z autorů byl Vladimír Socha, který napsal 43 článků. Daniel Madzia jich napsal 12. Tři další články vznikly pod hlavičkou Pravěk.info (jejich autorem je DM).

Internetový obchod
Během ledna letošního roku (15.1.) byl spuštěn náš internetový obchod, který neustále doplňujeme o nové zboží s paleontologickou tematikou. V nabídce nyní naleznete různá trika, mikiny, polštáře, hrníčky, plecháčky a dokonce i spodní prádlo či bryndáky.

Jak už bylo zmíněno, web Pravěk.info provozujeme ve svém volném čase, aniž bychom na jeho rozvoji cokoli vydělávali. Nákupem nám proto můžete dát na vědomí, že se Vám líbí, co děláme (díky našemu zboží budete navíc skvěle vypadat!). Pokud přitom nakoupíte za více než 750 Kč, rádi napíšeme článek dle Vašeho přání (více informací k naší nabídce naleznete zde).

Plány na následující rok
Z výše uvedených čísel jasně vyplývá několik skutečností. Předně je zřejmé, že většina témat, kterým se věnujeme, souvisí s dinosaury. Víme, že máte dinosaury rádi, protože nám to dáváte jednoznačně najevo na naší Facebookové stránce. My je máme rádi taky. I nadále proto budou na webu dominovat. Chtěli bychom ovšem snížit podíl jim věnovaných článků ze ~74 na ~50 %. Ti z Vás, kteří k nám chodí výhradně kvůli dinosaurům, se o svá oblíbená témata strachovat nemusí. Pokud budeme psát více článků než dosud, což rozhodně zamýšlíme, snížení jejich procentuálního podílu neznamená, že bychom o nich psali méně. Budeme-li zde publikovat články častěji, jednoduše jich bude více věnováno jiným tematickým okruhům. Na konci února příštího roku pak budeme považovat za úspěch, pokud se nám podaří zveřejnit alespoň 100 nových článků.

Dále pro Vás plánujeme více her a testů. Dosud jsme na webu publikovali dva kvízy. První byl věnovaný burianosaurovi a druhý Jurskému parku. Všimli jsme si, že kvízy máte rádi, takže jich nyní budeme publikovat mnohem více.

Některé zajímavé údaje vyplývají také ze statistik našich stránek. Ty ukazují, že v roce 2018 měl průměrně dlouhý článek publikovaný na našem webu délku 553 slov. Články publikované v roce 2019 (17 příspěvků z ledna a února) mají pak průměrně 851 slov.

Závěrem si nelze nepovšimnout, že některé rubriky našich stránek prozatím zejí prázdnotou. Kupříkladu náš Slovník pojmů v současnosti obsahuje vysvětlivky k pouhým 8 pojmům, z nichž 4 jsou navíc synonyma těch ostatních. Rádi bychom se také častěji věnovali osobnostem paleontologie.

Stránky přirozeně plánujeme rozvíjet i v jiných oblastech. O tom Vás však budeme informovat průběžně.

Facebook a Twitter
Konečně nedílnou součástí stránek je naše čtenářská základna. Bez Vás, čtenářů, by psaní článků nemělo smysl. Jsme moc rádi, že jste s námi a že Váš počet stále roste. Jsme Vám moc vděční za všechny cenné komentáře, které nám píšete na naší Facebookové stránce nebo prostřednictvím emailových zpráv. Zpětná vazba je pro nás ohromně důležitá, protože díky ní víme, co od nás očekáváte. Kromě Facebooku nás sledovat můžete také na Twitteru.

Tolik tedy k ohlédnutí za prvním rokem existence Pravěk.info. Buďte s námi i nadále a držte nám palce, ať se v druhém roce rozvíjíme mnohem rychleji!

2 Comments

  1. Gratuluji k prvnímu roku! Napadá mě ještě jednou měsíčně soupis podstatných objevů. Něco podobného dělá blog chasmosaurs.com (dříve loveinthetimeofchasmosaurs) a české publikum by možná stručnou anotaci uvítalo (ne každý si troufá na vědeckou studii, nadto v AJ).

    A abych jenom nepřidával práci, nabízím rovnou pomoc. Na některé rubriky bych se cítil. Pokud byste měli zájem, podrobnosti můžeme probrat mailem, případně osobně.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *