Vychází Dinosauři – rekordy a zajímavosti!

Od vydání mé zatím poslední knihy Pravěcí vládci Evropy uplynul více než rok, a tak je jen dobře, že již v září spatří světlo světa v pořadí 16. kniha, pod níž jsem pomyslně podepsán. Na přebalu opět nese znak nakladatelství Kazda a pod doprovodnými ilustracemi je i tentokrát podepsán můj skvělý spolupracovník a kamarád Vladimír Rimbala.

A o čem nová kniha je? Prozradím jen tolik, že nejen milovníci dinosaurů se mají opravdu na co těšit – tentokrát totiž text přímo hýří dinosauřími rekordy, kuriozitami a pozoruhodnými fakty všeho druhu! Ostatně kniha má tuto svoji stěžejní tematiku i v názvu, který zní Dinosauři: Rekordy a zajímavosti.

Vladimír Socha, autor knihy, s modelem brachiosaura. Foto: Martin Veselý, MAFRA.

S trochou zdravé sebedůvěry si dovolím konstatovat, že půjde stejně jako v případě několika předchozích knih o publikaci poměrně unikátní, a to šířkou svého záběru i počtem ilustrací a obsažených údajů.

A když už jsme u rekordů, uveďme si i jeden, který je spojen s ne příliš vzdáleným výročím. Je jím objev fosilií jednoho z největších a nejznámějších jedinců teropodního dinosaura druhu Tyrannosaurus rex, který je tak automaticky i jedním z nejproslulejších exemplářů pravěkých organismů vůbec. Dne 12. srpna 1990 byly totiž v sedimentech souvrství Hell Creek na území Jižní Dakoty objeveny první fragmenty obratlů nakonec bezmála kompletní kostry tyranosaura, která později dostala přezdívku „Sue“. I o ní se přitom dočtete v nové knize, protože je jedním z největších dravých dinosaurů vůbec (a to pouze s možnou výjimkou kanadského exempláře zvaného „Scotty“ nebo největšími exempláři spinosauridů a karcharodontosauridů), disponuje jedněmi z největších známých dinosauřích zubů, do roku 2020 byla nejdražší vydraženou dinosauří fosilií a je předmětem velmi intenzivního výzkumu, stejně jako objektem zájmu tvůrců filmových dokumentů, autorů knih a v neposlední řadě také blogerů se slabostí pro druhohorní dinosaury. Jedním z nich jsem – jak se asi snadno dovtípíte – také já sám. Hezký konec léta Vám tímto přeje autor nové knihy.

1 Comment

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *