Král teropodních dinosaurů

Který teropodní dinosaurus byl tím největším? Severoafrický, krokodýly připomínající Spinosaurus? Nebo snad jihoamerický Giganotosaurus? A co „starý dobrý“ Tyrannosaurus? Nová vědecká studie, která byla ve své předběžné podobě publikována 21. března 2019 v periodiku The Anatomical Record, ukazuje, že z hlediska robustnosti a hmotnosti, jež jsou mnohem lepšími ukazateli „velikosti“ než třeba absolutní délka, byl rekordmanem patrně nejpopulárnější teropod vůbec, tedy druh Tyrannosaurus rex.

Co je ale ještě zajímavější, je fakt, že se tentokrát již nejedná o slavnou „Sue“ z Chicaga, ale o úplně jiný exemplář tyranosaura, pocházející z Kanady! Je jím jedinec zvaný „Scotty“, o jehož velkých rozměrech se samozřejmě vědělo již dříve, ale přesná měření a porovnání se „Sue“ dosud nebyla publikována. Po přeměření některých tělesných parametrů nicméně víme, že „Scotty“ byl coby výrazně starý a odrostlý exemplář tyranosaura nejen větší než jeho příbuzný (či příbuzná?) z Jižní Dakoty, ale také než všichni ostatní dosud vědě známí jedinci teropodních dinosaurů! Dokládá to mohutnost některých fosilních kostí (zejména lebky, částí pánve a kostí dolních končetin) tohoto poměrně dobře zachovaného exempláře.

Jedinec s označením RSM P2523.8, jehož fosilie jsou uloženy ve sbírkách Royal Saskatchewan Museum ve městě Regina, byl objeven v srpnu roku 1991 učitelem Robertem Gebhardem v sedimentech souvrství Frenchman na území kanadské provincie Saskatchewan. Kostra byla vykopána pod vedením paleontologa Tima Tokaryka až v roce 1994 a další průtahy v preparaci a výzkumu byly způsobeny například i faktem, že okolní hornina byla extrémně tvrdá. I když měření kostí probíhalo již v letech 2008 a 2014, přesnější údaje dosud nebyly k dispozici. Trojice paleontologů ve složení W. Scott Persons, Philip J. Currie a Gregory M. Erickson proto nyní přichází se zajímavým odhalením – „Scotty“ je kompletní asi z 65 % a jedná se vlastně o největší známou kostru teropoda vůbec. Prozradila to zejména jeho mohutná stehenní kost, dlouhá 133 centimetrů a vážící přes 90 kilogramů. Již dříve vědci uvedli, že „Scotty“ byl jedinec starý přibližně 30 let, což překonává i odhadovaný věk „Sue“ (~28 let). Byl ale kanadský exemplář také větší?

Slavnější a kompletnější jedinec tyranosaura zvaný „Sue“ byl objeven o rok dříve (1990) na území Jižní Dakoty. S odhadovanou hmotností téměř 8,5 tuny je dnes druhým největším známým jedincem svého druhu. Zde aktualizovaná podoba kostry po celkové rekonstrukci z prosince roku 2018 v expozici Field Museum of Natural History v Chicagu (Zissoudisctrucker, CC BY-SA 4.0).

Zmínění vědci využili k odhadnutí tělesných rozměrů dinosaura vzorec, odvozující hmotnost z údaje o minimálním obvodu stehenní kosti. Femur „Scottyho“ je sice mírně poškozen distorzí, ve střední části ale deformován není, a tak je minimální průměr jeho stehenní kosti dobře znám (činí 199 milimetrů). Z tohoto údaje je možné odvodit obvod kosti, který činí asi 590 mm (u „Sue“ je to 580 mm). Na základě tohoto i dalších měření lze odhadnout, že femur kanadského exempláře byl asi o 5 % mohutnější než u FMNH PR 2081. Podobně dopadlo i měření jednoho z obratlů (posledního bederního obratle před křížovou částí páteře), kdy u kanadského druhu činil povrch 650 cm², zatímco u „Sue“ 625 cm².

Konkrétní hmotnost nového rekordmana byla odhadnuta na ~8870 kilogramů, a to plus mínus 25 procent (rozpětí ~6652 až ~11 087 kg). Při porovnání s odhadovanou hmotností ostatních teropodů, zjištěnou stejnými metodami měření, je v pořadí druhý nejtěžší dravý dinosaurus lehčí téměř o 30 %! Giganotosaurus carolinii, Deinocheirus mirificus a Tyrannotitan chubutensis mají shodnou odhadovanou hmotnost 6260 kilogramů, tedy o celých 2,6 tuny méně.

Jak ale sami autoři uvádějí, některé neobvykle velké exempláře těchto i jiných obřích teropodů (například spinosaura, u kterého je k dispozici pouze údaj u dobře zachované kostry mláděte) mohly být podobně těžké nebo snad ještě těžší. Prozatím je ale „Scotty“ s téměř 9 tunami živé váhy jasným přeborníkem mezi všemi známými suchozemskými masožravci. Legendární „Sue“ samozřejmě příliš nezaostává a i její hmotnostní odhad 8462 kg dalece překonává všechny ostatní zkoumané teropody. Tři další exempláře tyranosaurů pak překonávají hranici 6100 kilogramů a zhruba tak vyrovnávají hmotnostní odhad obřích karcharodontosauridů a mongolského ornitomimosaura deinocheira. To nasvědčuje představě, že i kvantitativně patřil druh T. rex mezi největší známé dravé dinosaury, pokud nebyl přímo tím největším.

I když jsou výzkumy tohoto druhu poněkud zkreslené faktem, že u ostatních obřích teropodů máme prostě příliš malý vzorek exemplářů, jedno je jisté – tvrdit, že T. rex byl největším dravým dinosaurem, je zcela oprávněné…

 • Replika kostry největšího známého dravého dinosaura, obřího jedince druhu Tyrannosaurus rex s přezdívkou „Scotty“. Tento obr byl objeven v sedimentech souvrství Frenchman na území kanadské provincie Saskatchewan v roce 1991. Při délce až 13 metrů vážil zřejmě přes 8,8 tuny (Kumiko, CC BY-SA 2.0).
 • Článek byl v mírně pozměnené formě publikován také na webu DinosaurusBlog.

3 Comments

 1. ….ano, na velikosti záleží.
  Giganotosaurus má lebku 176 cm dlouhou, Tyrannosaurus jen 145 cm. Při porovnání naproti sobě je až legrační, jak malou hlavu má Tyrannosaurus. http://www.antapex.org/gigavstrex_2.jpg

  K tomu připočtěme, že „Giga“ lovil 100 tunové Sauropody a máme jasného krále sauropodů – Giganotosaura, který by nějakého 9 tunového „Tyrana“ lehce roztrhal (a ten Tyrannosaurus se může jmenovat i Brandy a vážit i 10 tun 🙂 …)

 2. opravuji:
  v Názvu: má být „Giganotosaurus“
  v 2. odstavci: místo „krále sauropodů“ má být „krále teropodu“ 🙂

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *