Nejmenší ze všech teropodů

Je dobře známo, že ptáci jsou přežívající skupinou teropodních dinosaurů. Nejmenším známým dinosaurem je tedy zároveň nejmenší vědou popsaný pták současného světa. Ve fosilním záznamu známe také relativně malé druhy dinosaurů (z nichž některé, jako třeba čínský Microraptor zhaoianus, v dospělosti dosahovaly hmotnosti jen kolem půl kilogramu), žádný z nich se však svou „drobností“ nevyrovná kubánské kalyptě nejmenší (Mellisuga helenae).

Tento trpasličí opeřenec, původní na Kubě a přilehlém Ostrově Mládeže (Isla de Juventad) patří dokonce k nejmenším známým teplokrevným obratlovcům vůbec. Samičky jsou o trochu větší než samečkové, dosahují průměrné délky těla 6,1 cm a hmotnosti asi 2,6 gramu. Samečkové mají tělo dlouhé jen kolem 5,5 cm a váží pouze 1,9 gramu. Jsou tak zhruba jen třikrát těžší než větší jedinci čmeláka zemního (Bombus terrestris)!

Tito miniaturní teropodi se živí nektarem deseti druhů květin, z nichž devět je endemických právě na Kubě a přilehlém souostroví (kde je ostatně endemická i samotná kalypta nejmenší). Nádherně leskle zbarvení ptáčci jsou skvělými letci a stejně jako ostatní kolibříci dokážou ve vzduchu výborně manévrovat. Jejich vajíčka měří na délku jen kolem 1 centimetru a váží zhruba 0,4 gramu.

Zajímavé jsou i některé fyziologické údaje, například srdeční rytmus, který může u některých kolibříků činit přes 1260 úderů za minutu (u druhu kolibřík Clémenciin; Lampornis clemenciae) nebo počet nádechů za minutu, který i v klidu činí asi 250. Skutečně fantastičtí malí dinosauři.

Zajímavé je také velikostní porovnání s vyhynulými teropody a dinosaury obecně. Největší pták a dinosaurus v současné přírodě, africký běžec pštros dvouprstý (Struthio camelus), dosahuje maximální zjištěné hmotnosti asi 157 kilogramů a je tak zhruba 80 000krát těžší než kalypta nejmenší. Skutečný rozdíl však vynikne až při porovnání největšího současného a největšího druhohorního teropoda. Z hlediska hmotnosti byli pravděpodobně největšími známými teropody obří exempláře druhu Tyrannosaurus rex, u kterých je hmotnost odhadována asi na 7000 až 10 000 kilogramů. V tom případě byli největší jedinci tyranosaura zhruba 3 500 000 až 5 000 000krát těžší než jejich současní příbuzní. Tyrannosaurus sice nebyl nejdelším známým teropodem (tím byl nejspíš spinosaurid druhu Spinosaurus aegyptiacus o délce až přes 15 metrů), i tak by ale největší známý exemplář „Sue“ s délkou přes 12,3 metru překonával nejmenšího kolibříka více než 200krát. Dokonce i samotná oční bulva tyranosaura byla v průměru asi dvakrát větší než celé tělo kalypty.

Některým svým příbuzným z druhohorní éry by kalypta nejmenší pohodlně hnízdila v očnici. Jedním z těchto obrů byl i africký karcharodontosaurid Carcharodontosaurus saharicus, jehož lebka měřila na délku až kolem 160 cm (Mathew Deery, CC BY 2.0).

Při srovnání největšího známého dinosaura s tím nejmenším vynikne rozdíl ještě více. Zatím rekordně velký sauropod Argentinosaurus huinculensis dosahoval odhadem hmotnosti mezi 73 a 96 tunami, což odpovídá 36,5 milionům až 48 milionům průměrně velkých kalypt nejmenších. Vzhledem k tomu, že se svými 35 až 40 metry délky byl zřejmě i nejdelším známým dinosaurem, můžeme v tomto (byť anatomicky značně neodpovídajícím) porovnávání pokračovat. Argentinosauři byli dlouzí asi jako 580 až 670 nejmenších kolibříků.

Jakkoliv jsou tyto údaje impozantní, přesto nejsou tak výrazné, jako rozdíl mezi nejtěžším a nejlehčím současným savcem – zatímco největší jedinci kytovce plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus) váží až kolem 180 tun, rejsek bělozubka nejmenší (Suncus etruscus) dosahuje průměrné hmotnosti jen 1,8 gramu. Velryba je tedy takřka přesně sto milionkrát těžší!

  • Kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), nejmenší známý teropodní dinosaurus (Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0).
  • Článek byl v mírně pozměnené formě publikován také na webu DinosaurusBlog.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *