Kolik čínských dinosaurů už známe?

Čína, hegemon v počtu formálně popsaných dinosauřích druhů ze svého území, se může výrazně blížit zajímavému milníku. Seznam neptačích dinosaurů, který již několik let aktualizuji, naznačuje, že v současné době známe z čínských nalezišť již kolem tří set platných druhů neptačích dinosaurů. Jakkoli jsou podobné seznamy subjektivní, skutečností je, že Čína představuje nejbohatší zdroj nově popsaných dinosauřích druhů. Má statistika se v současné době zastavila na čísle 299. A pomyslná třístovka je jistě jen otázkou několika týdnů nebo maximálně měsíců.

V posledních letech je totiž z čínských sedimentů v Liao-ningu, Vnitřním Mongolsku i jinde popisováno kolem deseti i více nových dinosauřích druhů ročně. Čína tak nechává za sebou největšího pomyslného rivala v podobě Spojených států amerických, které mají k datu publikování článku celkem 273 validních (vědecky platných) druhů dinosaurů (opět s přihlédnutím k jisté subjektivitě, které se ovšem při sestavování podobných seznamů nevyhneme). S již výraznějším odstupem pak následuje Argentina (140 druhů), Mongolsko (91 druhů), Velká Británie (84 druhů) a Kanada (77 druhů). Žádný jiný stát přitom už nemá více než 30 druhů neptačích druhohorních dinosaurů, popsaných ze svého geografického území.

Z celkového počtu popsaných druhů (1345) má Čína 22,2 % tohoto celku, tedy více než pětinu všech popsaných druhů. Zajímavé je také přepočítat toto množství na zeměpisnou rozlohu státu – i obří Čína s celkovou rozlohou téměř 9,6 milionu km² má v průměru jeden druh dinosaura na 32 097 km², což není například ani zdaleka polovina rozlohy České republiky. Čína je v tomto ohledu dokonce na 15. místě mezi zhruba 50 zeměmi světa. Zejména díky Číně je také Asie kontinentem s nejvíce popsanými druhohorními dinosaury, celkem je k tomuto datu známo asi 486 druhů asijských dinosaurů (36,1 %). Na druhém místě je pak Severní Amerika s 352 druhy (26,2 %), dále Evropa s 203 druhy (15,1 %) až po poslední Antarktidu s pouhými šesti dosud popsanými dinosauřími druhy (0,4 %). Čína je tedy v současné době jasně dominantní z hlediska kvality dochování i kvantity objevů druhohorních neptačích dinosaurů. Máme se rozhodně na co těšit – již brzy bude totiž načata druhá „třístovka“.

  • Rekonstrukce alvarezsaurida druhu Qiupanykus zhangi, popsaného v roce 2018 z čínské provincie Che-nan (© Čao Čchuang).
  • Článek byl v mírně pozměnené formě publikován také na webu DinosaurusBlog.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *