Zofia Kielan-Jaworowska, významná paleontoložka a válečná hrdinka

Když brzy ráno 13. března 2015 zemřela ve věku úctyhodných 89 let polská paleontoložka a jedna z nejvýznamnějších osobností paleontologie 20. století, profesorka Zofia Kielan-Jaworowska, svět ztratil špičkovou vědkyní a nedostižný vzor pro mnohé paleontology.

Zofia Kielan-Jaworowska se narodila 25. dubna 1925 v Sokołowie Podlaskim, malém městě Mazovského vojvodství v Polsku, a až do své smrti působila jako profesorka (později emeritní) v Institutu paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě. Svoji paleontologickou kariéru započala krátce po druhé světové válce, jíž se aktivně účastnila jakožto zdravotní sestra během Varšavského povstání.

Po druhé světové válce Kielan-Jaworowska studovala trilobity ordoviku a devonu, díky nimž mimochodem nějakou dobu strávila i v Národním muzeu v Praze (1952 a 1957), a čelistní aparáty mnohoštětinatců. Nicméně průlomové bylo pro profesorku Kielan-Jaworowskou až období mezi roky 1963–1971, kdy vedla dnes již slavné Polsko-mongolské paleontologické výpravy do mongolské pouště Gobi.

Polsko-mongolské expedice jsou známé především díky objevům pozdnokřídových dinosaurů, avšak nové objevy druhohorních savců byly pro tehdejší paleontologický svět snad ještě významnější. A jelikož profesorku uchvátili právě křídoví savci, protože – jak jednou uvedla – sami jsme přece savci a mezozoikum je počátkem savčí historie, trilobiti a mnohoštětinatci šli nadobro stranou. Nesmazatelnou stopu však zanechala i ve výzkumu dinosaurů. Pomineme-li samotnou organizaci zmíněných výprav, prof. Kielan-Jaworowska byla tou osobou, která 9. července 1965 objevila pozůstatky deinocheira, teropodního dinosaura, který dalších téměř padesát let představoval jednu z největších záhad dinosauří paleontologie.

V průběhu své velkolepé kariéry publikovala Zofia Kielan-Jaworowska spoustu významných článků. Hned sedm z nich se pak objevilo v Nature, vůbec nejprestižnějším interdisciplinárním vědeckém časopise na světě.

Prof. Kielan-Jaworowska byla členkou Polské akademie věd, Norské akademie věd, Academia Europaea a dalších společností; laureátkou řady ocenění (mj. Polská státní cena za studium savců [1974] či prestižní Romer-Simpson Medal [1995]) a autorkou několika knih, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně Polowanie na dinozaury (1969) a Mammals from the Age of Dinosaurs: Origins, Evolution, and Structure (2004). Druhou z jmenovaných knih napsala společně s Richardem L. Cifellim a Če-Si Luem, a v roce 2005 za ní dostala Cenu fundace pro polskou vědu.

  • Zofia Kielan-Jaworowska (© FNP).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *