Kamuysaurus japonicus, nové božstvo z Japonska

Dalším ze zbrusu nových dinosaurů, kteří rozvířili hladinu zájmu odborné i laické veřejnosti v posledních dnech a týdnech, je zajímavý kachnozobý dinosaurus (hadrosaurid) z Japonska, formálně popsaný teprve 5. září letošního roku. Publikace se objevila v prestižním vědeckém časopise Scientific Reports.

Fosilie tohoto býložravého ptakopánvého dinosaura byly objeveny již roku 2003 v marinních (mořských) sedimentech souvrství Hakobučo, datovaného do počátku věku maastricht (stáří činí asi 72 až 70 milionu let), tedy do nejpozdnější křídy. Fosilie ocasní části kostry byla objevena amatérským paleontologem jménem Jošiuki Horita v lokalitě Hobetsu nedaleko města Mukawa na japonském ostrově Hokkaidó. Fosilii velmi kvalitně dochované kostry kompletní z více než 60 % (podle počtu kosterních částí) pak vykopali vědci z Muzea v Hobetsu a Muzea Univerzity v Hokkaidó v letech 2013 až 2014 spolu s kostrou malého maniraptoromorfního teropoda druhu Fukuivenator paradoxus. Zatímco drobný célurosaurní teropod byl formálně popsán již roku 2016, kachnozobý dinosaurus si musel počkat až na konec letošního léta. Ale čekání stálo za to!

Kosterní rekonstrukce kamuysaura a zobrazené části jeho kostry, které se dochovaly až do současnosti. Tento středně velký robustní hadrosaurid dosahoval délky kolem 8 metrů a vážil asi 5 tun. Žil v době před přibližně 72 až 70 miliony let na území východní Asie a pravděpodobně obýval zejména pobřežní oblasti (Genya Masukawa [Kobayashi a kol. (2019)], CC BY 4.0).

Holotyp nese označení HMG-1219 a podle objemu kosterních částí je kompletní dokonce z více než 80 %. Jedná se tedy nejen o v pořadí devátý popsaný druh neptačího dinosaura z Japonska, jde také o dosud jednu z nejlépe dochovaných dinosauřích koster z této východoasijské ostrovní země. Byl pojmenován Kamuysaurus japonicus, což znamená přibližně „božský ještěr z Japonska“. Slovo kamuy totiž v Ainštině označuje „božstvo“. Zkamenělině se nicméně dlouho přezdívalo Mukawaryu, což znamená „Drak z Mukawy“. Zkameněliny dinosaura byly objeveny na ploše sedm krát čtyři metry a místy byly části kostry dosud artikulované (pospojované), mnohde už však fosilní kosti nenávratně poškodila eroze.

Co nám tedy o tomto zajímavém hadrosauridovi jeho zkameněliny prozradily? Objevený jedinec kamuysaura byl již dospělým exemplářem, který v době smrti pravděpodobně přesáhl věk devíti let. Vzhledem k rychlosti růstu hadrosauridů je totiž stáří kolem deseti let již poměrně pozdním věkem. Typový jedinec měřil na délku zhruba 8 metrů, a protože byl relativně robustně stavěn, jeho hmotnost byla odhadnuta na 4100 až 5300 kilogramů (podle toho, zda byl stavěn spíše na chůzi po dvou nebo po čtyřech, tedy zda byl přednostně bipední nebo kvadrupední). Každopádně tak dosahoval hmotnosti dospělého slona afrického.

Otázkou samozřejmě je, jak se tělo tohoto plně suchozemského stádního tvora dostalo do mořských sedimentů. Pravděpodobně se jednalo o mrtvolu, která byla spláchnuta do moře při nějaké živelné pohromě, snad mohutných záplavách nebo zemětřesení a následné tsunami. Pro paleontology je každopádně velkým štěstím, že v případě tohoto dinosaura došlo k rychlému úmrtí a následně včasnému překrytí těla vhodným sedimentem, v němž se jeho kostra mohla coby zkamenělina dochovat až do dneška.

Mrtvé tělo kamuysaura pod vodní hladinou (Masato Hattori [Kobayashi a kol. (2019)], CC BY 4.0).

Stanovit nový druh dinosaura umožnila přítomnost několika specifických anatomických znaků na kostech lebky a obratlích. Ty také usnadnily zařazení nového ornitopoda do systému. Kamuysaurus byl nepochybně hadrosauridem a spadal do rozsáhlého kladu Saurolophinae (případně Hadrosaurinae – toto jméno je používáno pro stejnou skupinu kachnozobých dinosaurů, ale jeho použití závisí na tom, zda do ní patří také druh Hadrosaurus foulkii; pokud ano, jak naznačují některé výzkumy, včetně toho, jehož výsledkem byl popis druhu Kamuysaurus japonicus, jméno Hadrosaurinae má přednost). Navíc byl zřejmě zástupcem podskupiny Edmontosaurini, vývojově vyspělých kachnozobých dinosaurů, obývajících oblasti severních kontinentů (západ Severní Ameriky a východ Asie) v období pozdní křídy. Blízkým příbuzným kamuysaura tak byl například rozšířený Edmontosaurus z Kanady a USA nebo obří Shantungosaurus z Číny. Ještě bližšími příbuznými však mohly být druhy Kerberosaurus manakini z ruského Dálného východu a Laiyangosaurus youngi z Číny, jejichž zástupci společně obývali pobřežní ekosystémy východní Asie několik milionů let před koncem křídy. Co dalšího o těchto fascinujících tvorech asi zjistíme v budoucnu?

  • Rekonstrukce nového hadrosaurida druhu Kamuysaurus japonicus (Masato Hattori [Kobayashi a kol. (2019)], CC BY 4.0).
  • Článek byl v mírně pozměnené formě publikován také na webu DinosaurusBlog.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *