Autoři Pravěk.info hosty pořadu Hyde Park Civilizace

V sobotu 13. 2. byli oba autoři webu Pravěk.info hosty renomovaného pořadu České televize Hyde Park Civilizace, uváděném oceňovaným moderátorem Danielem Stachem. Vladimír Socha byl přítomen osobně v pražském studiu, zatímco Daniel Madzia odpovídal na otázky online formou ze svého domova ve Varšavě.

V průběhu pořadu padly dotazy na dinosaury obecně, probírána ale byla také poněkud specifičtější témata. Diváci se tak mohli dozvědět například to, jak dnes věda vnímá tuto fascinující skupinu živočichů, proč ji mají v obzvláštní oblibě děti nebo zda skutečně dinosauři vyhynuli kvůli dopadu planetky. Nezmíněn samozřejmě nemohl být ani proslulý teropod Tyrannosaurus rex a dále třeba gigantický sauropod Argentinosaurus huinculensis. Pozornost byla věnována také nepříliš četným českým nálezům.

Daniel Madzia promluvil podrobněji o burianosaurovi, kterému sám zvolil toto jméno, a vysvětlil například i to, proč patrně neměl „OK palec“, znak charakteristický zejména pro iguanodonty. Vladimír Socha zase podrobněji popsal pravděpodobné fyzikální jevy po dopadu planetky na konci křídy. Interview doplnily přímo ve studiu také některé fosilie a modely dinosaurů i jiných druhohorních živočichů ze skromné sbírky V. Sochy. V průběhu necelé hodiny vysílacího času se diváci mohli pobavit, dozvědět se spoustu zajímavostí ze světa paleontologie a v neposlední řadě také pochopit, proč je dobré následovat své děti v zájmu o dinosaury a jejich svět. 

Videozáznam našeho vystoupení v pořadu Hyde Park Civilizace naleznete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/221411058090213/

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *